13 05 2008

Urfa'nın Yumurtalı Köftesi

  

URFA YÖRESİNDEN YUMURTALI ÇİĞ KÖFTE

(4 kişilik)

MALZEMELER

·         2 Su Bardağı köftelik ince bulgur(Kişi başına 1 Çay bardağı bulgur)

·         3 Yemek Kaşığı İsot -Acı Urfa kırmızı biberi-(orta acılı için.)Arzuya göre biber miktarı azaltılabilir veya arttırılabilir.

·         2 Yemek Kaşığı Salça

·         3 Diş sarımsak

·         Küçük (Arpacık kuru soğandan  biraz büyük)  Kuru Soğan

·         Tuz

·         Arzuya göre çok az karabiber kullanılabilir.

·         6-5 Adet taze soğan

·         Ã?½  Demet maydanoz

·         4 Yumurta (Kişi başına 1 Yumurta)

·         3 Yemek Kaşığı Urfa  sade yağı

·         Biraz Su

·         Bol yeşillik(Marul,Roka,Nane,Turp,Domates,Salatalık) Yumurtalı köfte  olduktan sonra servisin yanında yemek için konur.

YAPILIŞI

·         Önce maydanoz ve taze soğan ayıklanıp ,temizlenir.Ve çok ince doğranır.Daha sonra kullanılmak üzere bir kenara konur.

·         Çiğ köfte leğeninin bir kenarına salça ,biber,tuz,ince doğranmış kuru soğan ve ,ince doğranmış sarımsak konur.Diğer kenarına bulgur konur.Önce biber,salça,tuz,soğan karıştırılır.(Köftenin rengi önemlidir.Renginin koyu kırmızı olması lazım.Bu rengi biber verir.Ben orta acılı bir köfte yaptığım için önceden su içinde salça ve biberi ıslattım.Böylece biber rengini verir .)

·         Sonra az su ile beraber  yavaş   yavaş  bulgur alınır. Zaman zaman az su alınarak bastırarak iyice bulgurlar yumuşayıncaya kadar yoğrulur. Köfte istenen kıvama geldiğinde tavada yağ eritilir,kızdırılır ve çırpılmış yumurta dökülerek omlet şeklinde pişirilir.

·         Yumurta pişerken köftenin yeşilliği -maydanoz ve taze soğan - alınarak yoğrulmaya devam edilir.Yumurta pişince köftenin üstüne dökülür ve yumurta çok ezilmeden karıştırılır.Kişi başına parçalara ayrılarak servis tabağına konur.Yeşilliklerle süslenerek servis yapılır.Yanına ayran çok yakışır.

 

Not:Urfa sade yağın yerine Ayvalık Zeytinyağını kullandık.Sade yağ kadar lezzetli değil fakat daha sağlıklı.

AFİYET OLSUN

 

Okul dönüşünde bana uğrayan arkadaşlarımla birlikte yaptık.Yanına da çay demledik ve balkonda yedik.Böylece balkon sefasını da ilk defa açmış oldum.Arkadaşlarla birlikte yapıp yemek köfteye ayrı bir lezzet katıyor.İyi ki varlar.

8908
0
0
Yorum Yaz